Duša je však aj najzraniteľnejšou časťou nášho tela. Tak, ako vie byť silná, vie byť aj krehká. Nie vždy to zvládne sama. Stane sa, že duša načisto vypadne z harmónie svojich pochodov a ochorie. Telo a duša sú spojené nádoby. Duševné zdravie by sme mali hodnotiť a starať sa o neho rovnako ako o telesné.
Tohtoročnou témou osvetovej kampane Ligy za duševné zdravie je vzájomná podpora. Na zlepšovaní duševného zdravia by sa mal podieľať každý z nás. Ak chceme na Slovensku v oblasti starostlivosti o duševné zdravie dosiahnuť skutočné zmeny k lepšiemu, musíme sa angažovať nielen ako jednotlivci, ale aj ako komunity a celá spoločnosť.
Byť súčasťou bezpečnej školy znamená zamerať sa viac na vzťahy a priateľstvo, komunikáciu, prejavenie záujmu o seba, nazeranie na potreby iných, aj vlastné. Načúvanie je ochota a snaha byť v kontakte s inými, chcieť im porozumieť, vnímať ich a byť tvárou v tvár ľudskosti. Potrebujeme významne znížiť mieru stresu na školách, odbremeniť ľudí v školách zaťažujúcich povinností, aby ostalo viac priestoru na budovanie vzťahov (detí s rodičmi, žiakov s pedagógmi, kolegovia s kolegami, zriaďovatelia s vedeniami škôl a pod.)
Kľúčová postava v celom tom vnímaní je pre nás učiteľ. On je ten, kto je s dieťaťom denno-denne a vstupuje do kvality jeho dňa, týždňa…roka…života. Je to odborník, ktorý je dlhodobo, systematicky a pravidelne nablízku dieťaťu a jeho rodine. Na učiteľa nazeráme ako na SPRIEVODCU DUŠEVNÝM ZDRAVÍM, pre ktorého je dôležité aj jeho vlastné duševné zdravie.
V našej škole sme si pripomenuli Svetový deň duševného zdravia vo štvrtok – 10. 10. 2024. Žiaci 1. stupňa rozdávali pri jednotlivých vchodoch do školy symboly duševného zdravia – nezábudky. Žiaci 2. stupňa pripravili rozhlasovú reláciu.